Renowacja fotela z PRL-u

Z biegiem czasu każdy mebel potrzebuje odświeżenia lub kompleksowej renowacji. Meble z PRL-u pomimo solidnej konstrukcji z litego drewna zużywają się jak każde inne. Dlatego w naszej pracowni oferujemy kompleksowe usługi pozwalające odnowić każde krzesło i fotel z PRL-u.
Każdy mebel wymaga innego traktowania, są PRL-owskie krzesła w kórych przeważają miękkie, tapicerowane elementy, na przykład Aga i są krzesła w których naszą uwagę skupiają przede wszystkim drewniane lementy, na przykład Hałas. Podobnie sytuacja ma się z fotelami. Niekóre fotele z PRL przykuwały uwagę widocznymi drewanianymi elementami, na przykład fotel Zajączek/Bunny typ 300-177, a inne zachwycały niebanalną tapicerką – Muszelki.

W celu zaprezentowania przykładowego procesu renowacji posłużymy się meblarską ikoną czasów PRL-u – fotelem typ 366 Chierek projektu Józefa Chierowskiego, najbardziej znanym fotelem w stylu retro.
Wszystkie renowacje zaczynają się od ustalenia oczekiwań Klienta. Czasem Klient przychodzi już z gotową koncepcją na aranżację mebla, najczęściej jednak służymy radą w doborze tkaniny obiciowej i wykończeniem stolarki. W naszej pracowni odbyliśmy już mnóstwo rozmów które zaowocowały wspaniałymi i zachwycającymi pomysłami na krzesła i fotele które otrzymały nowe życie.
Gdy już wiemy czego pragnie Klient możemy zacząć rozbierać mebel. Zaczynamy od oddzielenia siedziska z oparciem od widocznego stelaża.
Następnym etapem jest ściągnięcie tapicerki i wyciągnięcie wszystkich zszywek i gwoździ, a czasem jest tego naprawdę dużo! Zdaża się, że ten etap potrafi zająć grubo ponad godzinę, ale my nie poddajemy się i dajemy radę 😉
Gdy wszystkie drewniane elementy mamy już odsłonięte zaczynamy szczegółówą inspekcję: szukamy pęknięć, złamań, chybotliwych połączeń, dziurek po drewnojadach i innych defektów które trzeba naprawić.
Widoczne elementy stelaża, których zazwyczaj w krzesłach jest więcej, rozklejamy i usuwamy z nich powłoki lakiernicze. Jest to ciężka i mozolna praca która zajmuje najwięcej czasu. Zdarza się, że zgodnie z życzeniem Klienta ciemne drewno trzeba rozjaśnić a wtedy trzeba usunąć jego jeszcze grubszą warstwę. Gdy w końcu osiągniemy pożądany efekt możemy przystąpić do ponownego barwienia drewna, w tym celu stosujemy bogatą paletę bejc, które delikatnie nakładamy wzdłuż włókien drewna w jednej lub kilku warstwach. Następnie zabezpieczamy drewno wieloma wartwami odpornego lakieru – mat, półmat, lub połysk. Drewno trzeba zabezpieczyć olejowoskiem lub twardym woskiem? Nie ma problemu, każdy sposób jest dobry aby dopieścić mebel z PRL-u 😉
Następnie na siedzisko z oparciem naciągamy nowe pasy tapicerskie, które oddzielamy od nowych gąbek tapicerskich wartwami filcu. Gąbki z wierzchu otulamy owatą i dopiero wtedy nakładamy specjalnie uszyty pokrowiec, który zawsze leży “jak szyty na miarę” 😉
Masz fotel lub krzesło które są trochę młodsze niż z PRL-u? Nie ma problemu, odnawiamy nie tylko stare meble, ale też te młodsze!

Rekomendowane artykuły

Nowohuckie Renowacje zbierają datki na Domy Dziecka! Wesprzyj naszą zbiórkę na SięPomaga.pl i pomóż potrzebującym! :)

X