Okres PRL-u był trudnym czasem dla Polski ale pomimo to obfitował w ciekawe i niezwykłe projekty foteli z których część przeszła do kanonu meblarstwa. Analizując prace płodnych polskich projektantów wielu historyków oraz pasjonatów wzornictwa PRL-u dochodzi do wniosku, że najbardziej znaną wizytówką tych czasów jest fotel 366 “Chierowski” “Chierek” projektu Józefa Chierowskiego.

Wielu ceni go za kompaktowy rozmiar, niektórzy za komfort użytkowania ale chyba wszyscy za rzucającą się w oczy niepowtarzalną formę.

Ten niebagatelny projekt podbił serca krytyków i użytkowników do tego stopnia, że po dziś dzień znajduje się na ustach wszystkich miłośników meblarstwa i sympatyków tego co stare.

Projekt fotela 366

Zadanie postawione przed młodym studentem Józefem Chierowskim nie było łatwe, ponieważ powojenna rzeczywistość stawiała wiele granic i barier bardzo trudnych do przełamania. Jednak dzięki wytężonej pracy i lotności umysłu Józef Chierowski w latach 1958-1959 stworzył projekt który zrywał z tradycją ciężkich i masywnych mebli wprowadzając na rynek nową lekkość formy.

Nowy pomysł umieścił Józefa Chierowskiego na mapie polskich projektantów cementując jego pozycję – jego fotel 366 masowo produkowany był w ramach programu Mebli do Małych Mieszkań (MMM), oraz do budynków użyteczności publicznej i zagranicznych placówek dyplomatycznych.

Fotel Chierowski w produkcji!

Fotel Chierowski był produkowany od 1959 roku i zawitał pod strzechy w całym kraju, stał się obiektem pożądania każdego krajana z wyczuciem smaku i stylu, jego produkcja odbywała się w: Świdnicki Ośrodek Przemysłu Meblarskiego, Olsztyńskie Fabryki Mebli – Zakład w Pieckach, Głuchołaskie Fabryki Mebli – Głuchołazy, Dolnośląskie Fabryki Mebli w Świebodzicach.

Stary Chierek w XXI wieku

Dzisiaj fotel Chierowski stał się ikoną meblarstwa PRL-u, swoją formą pokazuje, że stare też może być piękne, a solidną konstrukcją zawstydza współczesne fotele robiona na kilka sezonów. To właśnie jego budowa opierająca się na litym drewnie, najczęściej bukowym, pozwoliła na jego wielki powrót na salony w XXI wieku.


Patrząc na fotel 366 Chierowski starsi ludzie czują sentyment a młodsi upatrują w nim szansę na powrót do korzeni i zerwanie z banalną modą na to co nowe. W urządzaniu współczesnych wnętrz odnowiony fotel Chierowski umiejscowiony w centralnym punkcie przestronnego salonu z pewnością zachwycie każdego gościa, który zaintrygowany nim z pewnością zechce zgłębić historię mebli z PRL-u.


Z drugiej strony przez swoje małe gabaryty podyktowane brakami materiałowymi i niewielkimi metrażami mieszkań z PRL-u odpowiednio niewyeksponowany fotel 366 swoją nienachalną formą dopełni harmonii każdego pomieszczenia wprowadzając przytulną atmosferę kojarzącą się z bezpieczną przystanią.

Fotel 366 Chierowski w Krakowie

Jeżeli chcesz kupić fotel 366 nie musisz przeczesywać w nieskończoność ofert w Internecie! Wystarczy, że przyjedziesz do nas do Krakowa a my pokażemy Ci jak wygląda na żywo. W najlepszej Pracowni renowacji mebli w Krakowie doradzimy Ci jaką wybrać tkaninę i kolor drewna, a potem odnowimy go dla Ciebie.

Wszystkie powyższe fotele 366 Chierowski zostały odnowione w pracowni Nowohuckie Renowacje.

Zapraszamy do naszego Sklepu!

chierek fotel 366 fotel PRL fotel retro fotel vintage meble PRL meble retro meble vintage