Fotel typ 366 zaprojektowany przez Józefa Chierowskiego
Fotel Zajączek lub Bunny typ 300-177
Fotel Lisek typ 300-190 projektu Henryka Lisa
Fotel PRL Lejkowski Leśniewski
Fotele PRL Klubowe typu Muszelka
Fotel Puchała model 300-123 projektu Mieczysława Puchały
Fotel PRL B-6028
Fotele czechosłowackie
Fotel GFM 18
Fotel GFM-142 projektu Edmunda Homy
GFM-87 typ 300-203 projektu Juliusza Kędziorka
Fotel GFM 64 projektu Edmunda Homy
Fotel Śnieżnik typ 300-201 i Śnieżka
Fotel BW-14 typ 300-199
Fotel B-7727
Fotel BW-20 typ 300-193 projektu B. Wład
Fotel PRL B-310 VAR
Fotel PRL Celia 300-227
Fotel Gera i inne z tapicerowanymi bokami
Fotel Ewa/Köln
Fotel typ 300-196
Inne fotele (też piękne)
Podnóżki Pufki i Taborety
Zaprezentowane powyżej fotele z PRL zostały poddane renowacji w pracowni Nowohuckie Renowacje.
Fotel PRL – historia staje się przyszłością
Czasy PRL-u zapisały się w naszej pamięci jako trudny okres w historii. Mozolne budowanie na nowo otaczajającej nas rzeczywistości zaowocowało jednak powstaniem pięknych mebli, między innymi foteli. Te najczęściej niewielkie w swych gabarytach elementy wyposażenia mieszkań pozwoliły poczuć się w PRL-owskich wnętrzach jak w prawdziwym domu. Jednak nic tutaj nie jest dziełem przypadku, ponieważ fotele PRL są przemyślane w każdym calu – niewielkie rozmiary miały pozwolić umeblować budowane naprędce nieduże mieszkania w powojennej Polsce.
Dziś fotele z PRL, nazywane również fotelami vintage, uważane przez niektórych za przeszłość przeżywają swoją drugą młodość. Fotele PRL takie jak typ 366 „Chierek” projektu Chierowskiego czy kochany przez wszystkich fotel „Lisek” poddawane są renowacji w pracowniach w całej Polsce. Dzięki temu nie są już postrzegane jako przeżytek czy meble starszych ludzi, lecz jako unikalne elementy nadające nowoczesnym wnętrzom niepowtarzalności i kolorytu. Stary design w stylu retro w nowej odsłonie dzięki szerokiemu wyborowi tkanin będzie nas zachwycał przez kolejne lata! I oby jak najdłużej 😉
Fotele PRL
Lata 50-te, 60-te i 70-te obfitowały w piękne projekty foteli uznawane dzisiaj za retro lub vintage, poniżej kilka z nich:
Fotel typ 366 zaprojektowany przez Józefa Chierowskiego – oczywiście najbardziej kultowy fotel epoki PRL-u, ikona polskiego designu rozpoznawalna również za granicą. Był produkowany w bardzo dużej liczbie, miał być idealną formą do małych mieszkań oraz miejsc użyteczności publicznej. Odniósł spektakularny sukces dzięki swojej minimalistycznej i pięknej formie. Stał się ikoną meblarstwa PRL-u.
Fotel PRL „Zajączek” lub „Bunny” typ 300-177 produkowany w Świebodzińskich oraz Gościcińskich Fabrykach Mebli. Fotel swoją potoczną nazwę zawdzięcza charakterystyczną formą nóg oraz trójkątnymi podłokietnikami. Bywa czasem nazywany „bratem” Chierka;)
Fotel PRL „Puchała” model 300-123 zaprojektowany przez Mieczysława Puchałę dla Bystrzyckiej Fabryki Mebli w Bystrzycy Kłodzkiej. Jest to bardzo rozpoznawalny fotel PRL.
Fotel „Lisek” typ 300-190 projektu Henryka Lisa. Jeden z najliczniej produkowanych, wytwarzany w Dolnośląskich Fabrykach Mebli w Świebodzicach. Miał za zadanie być godnym następcą kultowego „Chierka”, bardziej dostojnym i wygodnym 🙂 Lekkości i smukłości nadają meblowi toczone nogi zwężające się w obu kierunkach.
Bazując na projekcie Liska powstało kilka mu podobnych:
⦁ Fotel PRL „Śnieżka” – fotel produkowany w latach 70-tych i 80-tych w Starachowickim Przedsiębiorstwie Przemysłu Drzewnego. Wariacja na temat „Liska” – zamiast toczonych, graniaste nogi.
⦁ Fotel PRL „Śnieżnik” typ 300-201 produkowany w Bystrzyckiej Fabryce Mebli w latach 70-tych. Również podobny do kultowego „Liska” oraz „Śnieżki” – różnicą są nogi z jednej strony graniaste a z drugiej zaokrąglone.
⦁ Fotel BW-14 typ 300-199 produkowany w Głuchołaskich Fabrykach Mebli oraz Zakładzie Mebli Tapicerowanych Nr 4 oraz Nr 7 w Prudniku
⦁ Fotel PRL B-7727 produkowany w Zakładach Przemysłu Meblarskiego im. Gwardii Ludowej w Radomsku
⦁ Fotel PRL BW-20 typ 300-193, którego projektantem był B. Wład, produkowany w Głuchołaskich Fabrykach Mebli oraz Zakładzie Mebli Tapicerowanych Nr 7 w Prudniku
Fotel „Celia” – fotel 300-227 produkowany w Zamojskich Fabrykach Mebli. Mały, zgrabny mebelek z PRL-u charakterystycznymi toczonymi nogami, bez podłokietników.
Fotel „Gera” – fotel klubowy o bardzo zgrabnej budowie z tapicerowanymi bokami i bukowymi podłokietnikami. Towar eksportowy – pochodzi z NRD-owskiej fabryki mebli w Waldheim. Często nazywane są tak potocznie inne fotele, których boki są tapicerowane.
Fotel PRL Ewa/Köln o stalowej spawanej ramie oraz wykręcanych nogach zakończonych ruchomymi końcówkami. Fotel produkowano w Strzeleckich Zakładach Przemysłu Terenowego w Strzelcach Opolskich.
Fotel PRL Kraków
Jeżeli szukasz fotela PRL po renowacji w Krakowie który jest gotowy do zakupu to trafiłeś w odpowiednie miejsce. W naszej pracowni w Krakowie na os. Centrum E 21 posiadamy gotowe fotele PRL po renowacji które możesz kupić od ręki lub takie, które możemy odnowić zgodnie z Twoim życzeniem. Wystarczy do nas napisać lub wejść w zakładkę Sklep.