Fotel typ 366 zaprojektowany przez Józefa Chierowskiego

Fotel Zajączek lub Bunny typ 300-177

Fotel Lisek typ 300-190 projektu Henryka Lisa

Fotel PRL Lejkowski Leśniewski

Fotele PRL Klubowe typu Muszelka

Fotel Puchała model 300-123 projektu Mieczysława Puchały

Fotel PRL B-6028

Fotele czechosłowackie

Fotel GFM 18

Fotel GFM-142 projektu Edmunda Homy

Fotel GFM 64 projektu Edmunda Homy

Fotel Śnieżnik typ 300-201 i Śnieżka

Fotel BW-14 typ 300-199

Fotel B-7727

Fotel BW-20 typ 300-193 projektu B. Wład

Fotel PRL B-310 VAR

Fotel PRL Celia 300-227

Fotel Gera i inne z tapicerowanymi bokami

Fotel Ewa/Köln

Fotel typ 300-196

Inne fotele (też piękne)

Podnóżki Pufki i Taborety

Zaprezentowane powyżej fotele z PRL zostały poddane renowacji w pracowni Nowohuckie Renowacje.

Fotel PRL – historia staje się przyszłością

Czasy PRL-u zapisały się w naszej pamięci jako trudny okres w historii. Mozolne budowanie na nowo otaczajającej nas rzeczywistości zaowocowało jednak powstaniem pięknych mebli, między innymi foteli. Te najczęściej niewielkie w swych gabarytach elementy wyposażenia mieszkań pozwoliły poczuć się w PRL-owskich wnętrzach jak w prawdziwym domu. Jednak nic tutaj nie jest dziełem przypadku, ponieważ fotele PRL są przemyślane w każdym calu – niewielkie rozmiary miały pozwolić umeblować budowane naprędce nieduże mieszkania w powojennej Polsce.

Dziś fotele z PRL, nazywane również fotelami vintage, uważane przez niektórych za przeszłość przeżywają swoją drugą młodość. Fotele PRL takie jak typ 366Chierekprojektu Chierowskiego czy kochany przez wszystkich fotelLisek” poddawane są renowacji w pracowniach w całej Polsce. Dzięki temu nie są już postrzegane jako przeżytek czy meble starszych ludzi, lecz jako unikalne elementy nadające nowoczesnym wnętrzom niepowtarzalności i kolorytu. Stary design w stylu retro w nowej odsłonie dzięki szerokiemu wyborowi tkanin będzie nas zachwycał przez kolejne lata! I oby jak najdłużej 😉

Fotele PRL

Lata 50-te, 60-te i 70-te obfitowały w piękne projekty foteli uznawane dzisiaj za retro lub vintage, poniżej kilka z nich:

Fotel typ 366 zaprojektowany przez Józefa Chierowskiego – oczywiście najbardziej kultowy fotel epoki PRL-u, ikona polskiego designu rozpoznawalna również za granicą. Był produkowany w bardzo dużej liczbie, miał być idealną formą do małych mieszkań oraz miejsc użyteczności publicznej. Odniósł spektakularny sukces dzięki swojej minimalistycznej i pięknej formie. Stał się ikoną meblarstwa PRL-u.

Fotel PRLZajączek” lub „Bunny” typ 300-177 produkowany w Świebodzińskich oraz Gościcińskich Fabrykach Mebli. Fotel swoją potoczną nazwę zawdzięcza charakterystyczną formą nóg oraz trójkątnymi podłokietnikami. Bywa czasem nazywany „bratem” Chierka;)

Fotel PRLPuchała” model 300-123 zaprojektowany przez Mieczysława Puchałę dla Bystrzyckiej Fabryki Mebli w Bystrzycy Kłodzkiej. Jest to bardzo rozpoznawalny fotel PRL.

FotelLisek” typ 300-190 projektu Henryka Lisa. Jeden z najliczniej produkowanych, wytwarzany w Dolnośląskich Fabrykach Mebli w Świebodzicach. Miał za zadanie być godnym następcą kultowego „Chierka”, bardziej dostojnym i wygodnym 🙂 Lekkości i smukłości nadają meblowi toczone nogi zwężające się w obu kierunkach.
Bazując na projekcie Liska powstało kilka mu podobnych:
Fotel PRL „Śnieżka” – fotel produkowany w latach 70-tych i 80-tych w Starachowickim Przedsiębiorstwie Przemysłu Drzewnego. Wariacja na temat „Liska” – zamiast toczonych, graniaste nogi.
Fotel PRL „Śnieżnik” typ 300-201 produkowany w Bystrzyckiej Fabryce Mebli w latach 70-tych. Również podobny do kultowego „Liska” oraz „Śnieżki” – różnicą są nogi z jednej strony graniaste a z drugiej zaokrąglone.
Fotel BW-14 typ 300-199 produkowany w Głuchołaskich Fabrykach Mebli oraz Zakładzie Mebli Tapicerowanych Nr 4 oraz Nr 7 w Prudniku
Fotel PRL B-7727 produkowany w Zakładach Przemysłu Meblarskiego im. Gwardii Ludowej w Radomsku
Fotel PRL BW-20 typ 300-193, którego projektantem był B. Wład, produkowany w Głuchołaskich Fabrykach Mebli oraz Zakładzie Mebli Tapicerowanych Nr 7 w Prudniku

Fotel „Celia” – fotel 300-227 produkowany w Zamojskich Fabrykach Mebli. Mały, zgrabny mebelek z PRL-u charakterystycznymi toczonymi nogami, bez podłokietników.

Fotel „Gera” – fotel klubowy o bardzo zgrabnej budowie z tapicerowanymi bokami i bukowymi podłokietnikami. Towar eksportowy – pochodzi z NRD-owskiej fabryki mebli w Waldheim. Często nazywane są tak potocznie inne fotele, których boki są tapicerowane.

Fotel PRL Ewa/Köln o stalowej spawanej ramie oraz wykręcanych nogach zakończonych ruchomymi końcówkami. Fotel produkowano w Strzeleckich Zakładach Przemysłu Terenowego w Strzelcach Opolskich.

Fotel PRL Kraków

Jeżeli szukasz fotela PRL po renowacji w Krakowie który jest gotowy do zakupu to trafiłeś w odpowiednie miejsce. W naszej pracowni w Krakowie na os. Centrum E 21 posiadamy gotowe fotele PRL po renowacji które możesz kupić od ręki lub takie, które możemy odnowić zgodnie z Twoim życzeniem. Wystarczy do nas napisać lub wejść w zakładkę Sklep.