Przemysł meblarski okresu PRL-u płodny był w nowe projekty zrywające ze starym podejściem do projektowania i produkcji mebli. Zmiany te podyktowane były oczekiwaniami władz kierujących Zjednoczeniem Przemysłu Meblarskiego w Poznaniu, które brutalnie weryfikowane były przez trudne powojenne czasy i ciągłe odbudowywanie kraju. Decydenci PRL-u szukali również następcy słynnego fotela 366 Chierowskiego więc zadanie nie było łatwe a poprzeczka wisiała bardzo wysoko. Wszystkie te czynniki zaowocowały nieoczekiwanym projektem znanym powszechnie jako Fotel Lisek o oznaczeniu fotel typ 300-190 stworzonym przez Henryka Lisa.
Projekt Fotela Lisek
Henryk Lis był absolwentem Wydziału Architektury Wnętrz wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych i wiedząc o założeniach Zjednoczonego Przemysłu Meblarskiego stworzył lekką konstrukcję zupełnie odmienną od rozsławionego fotela Chierowskiego.
Fotel Lisek opierał się na toczonych, lekko zwężających się nogach, które zamocowane były w płaskich podłokietnikach, a w połowie ich długości za pomocą poprzecznych belek stworzono widoczną ramę która w połączeniu ze stelażem tworzyła sztywną konstrukcję. Jego sylwetka była smukła i w niczym nie przypominała ciężkich przedwojennych mebli, a mimo to budowa Fotela Liska była wytrzymała i odporna na intensywną eksploatację.
Ta długowieczność Liska wynika również z materiałów użytych do jego skonstruowania – drewno bukowe, które jest twarde i odporne na uderzenia a przy tym nie ma sęków. Stolarkę Fotela Lisek lakierowano na połysk, półpołysk lub mat a jako wypełnienie stosowano formatki gumowe na elastycznych pasach co w porównaniu do powszechnie wykorzystywanych sprężyn i naturalnych wypełnień było nowoczesnym rozwiązaniem. Ta innowacja pozwoliła na istotne przyspieszenie produkcji, obniżenie kosztów i zmniejszenie jego wagi.
Produkcja Fotela Lisek
Produkcja Fotela Lisek rozpoczęła się w drugiej połowie 1967 roku w Dolnośląskiej Fabryce Mebli w Świebodzicach, a później rozszerzona została na inne zakłady: Bystrzyckie Fabryki Mebli – Bystrzyca Kłodzka, Zakład Mebli Giętych – Radomsko (FAMEG), Świdnicki Ośrodek Przemysłu Meblarskiego.
Aby zwiększyć sprzedaż Fotela Lisek prezentowano go w kompletach kombinowanych „Odra” i „Syrena” czyli wcześniej przygotowanych propozycjach składających się z różnych mebli.
Czy fotel Lisek jest wygodny?
Fotel Lisek jest bardzo wygodny! Dzięki prostemu oparciu i podłokietnikom usytuowanym na odpowiedniej wysokości można w nim wygodnie rozsiąść i cieszyć się dotykiem prawdziwego bukowego drewna. W fotelu Lisek projektant uzyskał niespotykane połączenie estetyki opartej na lekkości i ponadprzeciętnej wygody!
Ile materiału potrzeba na fotel Lisek?
Na renowację jednego fotela Lisek potrzeba 1,5 metra bieżącego materiału. Wyjątkiem jest sytuacja gdy wybieramy materiał z nietypowym wzorem. Wtedy trzeba zamówić 2 a nawet 2,5 metra bieżącego. Wynika to z potrzeby odpowiedniego usytuowania elementów wzoru.
Fotel Lisek w Krakowie
Wiele osób zainteresowanych fotelem typ 300-190 Lisek szuka gotowego mebla do zakupu w Internecie, nie wiedząc, że ich fotel Lisek jest bliżej niż myślą! Jeżeli jesteś z Małopolski lub planujesz wycieczkę do Krakowa i chcesz kupić Liska odwiedź nas w naszej Pracowni w Krakowie a my zaprezentujemy Ci jak wygląda i jak wygodny jest ten fotel. U nas bez przeszkód i pośpiechu będziesz mógł rozsiąść się w nim i siedzieć tak długo aż podejmiesz decyzję!
Wszystkie zaprezentowane powyżej Fotele Lisek zostały odnowione w pracowni Nowohuckie Renowacje.
Zapraszamy do naszego Sklepu!